piątek, 26 marca 2010

Ewangeliarz popa Dobromira

Ewangeliarz popa Dobromira (Добромирово евангелие)

Ćwiczenie 3.





Ewangeliarz popa Dobromira (Добромирово евангелие) jest najstarszym ewangeliarzem pisanym cyrylicą. Pochodzi z początku wieku XII. Pisany ustawem, na pergaminie. Przechowywany jest w trzech miejscach: w Petersburgu (183 karty), w bibliotece klasztoru pw. Św. Katarzyny na Synaju (23 karty) oraz w Paryżu (2 karty).

Zabytek jednojerowy, pisany jest jer Ь. Poświadczona jest wokalizacja obu etymologicznych jerów, które przechodzą w 'E' i w 'O'.

W tekście widoczne są pierwsze zamiany starobułgarskich nosówek 'ę w 'ą', ograniczone tylko do 3 os. l. mn. aorystu, dla której nowsza średniobułgarska końcówka -szę.

 











Tekst w języku bułgarskim:
Евангелие от Лука 24, 50-53

Възнесение на Иисус Христос

50. Тогава Иисус ги изведе в околностите на Витания, вдигна ръцете Си и ги благослови. 51. И докато ги благославяще, отдели се от тях и започна да се възнася към небето. 52. А те Му се поклониха и се върнаха в Йерусалим с голяма радост. 53. И бяха винаги в храма, като славеха и благославяха Бога. Амин.

Tekst w języku polskim:
Ewengelia według Łukasza 24, 50-53;

Wniebowstąpienie

50. Potem wyprowadził ich w stronę Betanii i podniósłszy ręce swe błogosławił im. 51/52. Rozstał się z nimi błogosławiąc i wzniósł się do nieba. A oni upadłszy na twarz oddali mu cześć. Potem powrócili do Jeruzalem z wielką radością i nieustannie przebywali w świątyni wielbiąc i chwaląc Boga. Amen.

Ewangeliarz pisany najprawdopodobniej przez trzech kopistów, z których jednym był pop Dobromir, którego imię jest zamieszczone na karcie 121 (zob. tekst z informacją o Dobromirze  i zdjęcie karty).



.
.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Archiwum bloga